Potkávat se, nebo se nepotkávat? Otázka, která v době pandemie měla jasnější odpověď, dává nyní v náboru větší prostor k volbě. Technologie stále posouvají možnosti mezilidské komunikace na dálku. Na druhou stranu osobní kontakt dokáže podchytit některé detaily, které při online pohovoru mohou chybět. Jaké jsou výhody a nevýhody obou možností? A kdy (ne)dává smysl se potkat on/offline?
Ačkoliv některé průzkumy ukazují, že obecně investice do digitalizace HR má v českých firmách stále i po pandemii nízkou prioritu před ostatními procesy, hlavním důvodem, proč dává některým z nich smysl realizovat alespoň část náborového procesu online bývá zpravidla úspora času a nákladů personalisty i kandidáta.
Celkově online pohovory prováděné přes videohovory nebo specializované platformy (např. Teams, Zoom, Google Meet apod.) přináší zejména tyto výhody:
Na druhé straně, nezřídka se stává, že selže technika a spojení vypadává, nebo nelze navázat vůbec. Vznikají komické či trapné situace, kdy do pohovoru omylem vstoupí například člen rodiny – dítě jde vyzvídat, co bude k obědu, kočka se projde po klávesnici apod. Naruší se tak pozornost, kterou je nutné věnovat podstatě diskuze. Pro některé pozice dokonce není online nábor žádoucí vůbec, zejména manuální práce, kde není sama o sobě vyžadována hlubší znalost práce na počítači a kandidátovi může přímo vhodné vybavení chybět.
V neposlední řadě fakt, že kandidát zůstává ve svém pohodlí, nemusí odhalit jeho skutečný (ne)zájem o danou nabídku. Může to prostě zkoušet, protože ho to nestojí tolik úsilí (přijet na místo, vhodně se obléct apod.). Tento skrytý aspekt se může nakonec firmě prodražit zejména u žádaných kandidátů, kteří kolikrát jen „rozhazují sítě“ a zkouší svůj potenciál na trhu práce.
Pro výše uvedené důvody se vyplatí zachovat pohovor v rovině osobního setkávání – offline pohovor, ať už přímo ve firmě, kam by měl kandidát nastoupit, anebo v náborové agentuře. Jejich klíčové výhody spočívají hlavně v následujících aspektech:
Každý pohovor je jiný a každý kandidát vyžaduje odlišný přístup. Online pohovory jsou výhodné pro rychlou a efektivní komunikaci na dálku, zatímco offline pohovory nám nabízejí větší hloubku a porozumění potenciálním zaměstnancům/kolegům. V praxi bývá kolikrát optimálním řešením kombinace obou přístupů, kdy výběr závisí na okolnostech a situaci, třeba na úrovni daného kola výběrového řízení a samozřejmě požadavcích dané pozice.
Pokud jste zrovna sami v pozici, kdy hledáte nové uplatnění na trhu práce, můžete si u nás vyzkoušet pohovor „nanečisto“, kdy získáte důležitou zpětnou vazbu na svůj profesní a osobní profil a cenná doporučení pro vaše pohovory „naostro“.